Luyties WeB

Frankenstein

Když Mary Shelleyová vydala v roce 1818 Frankensteina, bylo jí 21 let. A právě román Frankenstein patří k jejím nejvýznamějším dílům.
Popisuje v něm příběh vynálezce a vědce Viktora Frankensteina, který je doslova posedlý touhou o stvoření života. Mrtvá těla ke svým pokusům krade na hřbitově a ve své laboratoři na starém opuštěném hradě se mrtvé pokouší přivést zpět k životu.

Po několika marných pokusech se nakonec dílo podaří, a Viktor stvoří děsivé monstrum, kterého se všichni bojí. Montrum kolem sebe šíří strach a hrůzu, lidé před ním utíkají a ono se cítí osaměle. Požádá proto svého stvořitele, aby stejným způsobem přivedl na svět i jeho družku, která bude stejná jako on a nebude se jej bát.

To však Frankenstein odmítne a teprve nyní si uvědomuje důsledek svých pokusů a rozhodne se svůj výtvor zničit...

 

Román se postupem času stal předlohou pro filmové zpracování, z nichž nejznámější (a současně asi také nejlepší) je film režiséra Jamese Whaleho z roku 1931, kde roli monstra nezapomenutelně stvárnil Boris Karloff.
Na filmovém plátně se později objevily další filmy, které však už s původním Frankensteinem Mary Shelleyové nemají nic společného. Jsou to Frankensteinova nevěsta (1935), Frankensteinův syn (1939), Frankensteinův duch (1942), Setkání Frankensteina s vlkodlakem (1943) nebo Frankensteinův dům (1945).

Frankenstein

Frankenstein.jpeg