Luyties WeB

Alien

Měl to být laciný horor odehrávající se v budoucnosti, ve vesmíru a s krvežíznivým mimozemšťanem - stala se z toho legenda.

Původně se tento film vůbec neměl natočit. V nejisté době, konce 70. let, působil scénář příliš nerealisticky. Naštěstí zrovna tehdy letěly kinem bombastické Hvězdné války a proto se začlo s přípravami dalšího scifi filmu, tentokrát s více hororovou atmosférou. Na post režiséra byl po velkých debatách sehnán Ridley Scott, pro něhož to byl teprve druhý celovečerní snímek. I pro něj však, podobně jako u Spielberga Čelisti nebo Camerona Terminátor, znamenal výstup na výsluní slávy. Scott se do Vetřelce zamiloval. Prosadil si zdvojnásobení rozpočtu a soustředil se na správný výběr herců a podoby příšery. Měl ale štěstí, jeden z tvůrců mu ukázal zajímavý obraz tvora nakresleného na nějakém obraze. Oba pak naprosto podlehli kouzlu švýcarského umělce H. R. Gigera, jehož dům i zahrada byla plná jeho děsivých nápadů. Tvor se vylepšil, vyrobily se věrohodné modely a mohlo se točit. Hlavní hrdinka Sigurney Weaver byla totiž sehnána dosti rychle, aniž asi tehdy tušila, že hraje ve své nejslavnější roli.

Vetřelec vstoupil do kin roku 1979 a kritika nešetřila chválou. Film naplnil pokladnice a i dnes se počítá s tím, že ještě naplní. Následovali další tři pokračování (1986,1992,1997) a AvP - Vetřelec vs. Predátor (2004). Vsadil bych se ale, že tuto legendární příšeru ještě uvidíme.